Väike, aga tubli - mis vidin on mikrokiip?

Mida õigupoolest kujutab endast too pisitilluke jubin, mille oma armastatud lemmiklooma naha alla süstida laseme? Millest see koosneb? Kuidas see toimib? On see ikka ohutu? 
Mikrokiip ja riisitera (wikipedia.org)
Tilluke kassipoeg ja veel väiksem kiip (blog.adoptandshop.org)
Nagu riisitera 
Standardsuuruses mikrokiibi läbimõõt on umbkaudu 2 mm ning tema pikkus tsirka 12 mm. Seepärast on teda tihtipeale võrreldud riisiteraga. Kõrvutamist teiste igapäevaste pisividinatega pakub ka ülalasuv foto. Kel mahti silmad pildi peategelaseks olevalt kassipoeg Baby Beanilt kõrvale kiskuda, näeb, et tilluke mikrokiip on reas vasakult neljas, riisitera ja tableti vahel. 

Kiibilugeja (wikipedia.org)
Ehitus ja toimimine 
Nutikad tegelased on tolle pisikese „riisitera“ bioklaasist kesta sisse hermeetiliselt sulgenud kiibi ja antenni. Sellist seadet nimetatakse passiivseks, sest sisemist toiteallikat tal pole. Seega ei ole mikrokiip GPS-seade, mis võimaldaks omanikul arvutiekraanilt oma lemmiklooma liikumistel silm peal hoida. Selle asemel „magab“ mikrokiip looma naha all senikaua, kuni satub kiibilugeja ehk skänneri kiirgusvälja. Lugeja poolt kiiratavad raadiolained annavad seadmele energiat ning seade on seepeale võimeline lugejalt saadud päringule vastama ehk tagasi kiirgama. Nõnda näemegi lugeja ekraanil kiibis sisalduvat infot: kordumatut numbrikombinatsiooni, mis omakorda on registris seotud omaniku andmetega. Kiip on sellisena võimeline oma kohuseid täitma kogu looma eluea.  

Paigaldus 
Mikrokiibi paigaldus on spetsialisti kogenud käe all kärme ja lihtne kui argine süst. Kiip paigaldatakse looma kaela piirkonda naha alla, kasutades selleks spetsiaalset süstlalaadset instrumenti. See süstal ei pruugi loomaomanikule küll teab kui rahustav vaatepilt olla, ent ei tasu siiski muretseda - paigaldus öeldakse olevat peaaegu valutu ning enamasti ei järgne paigaldussüstile looma poolt mingit reaktsiooni või on see vaid mõõdukalt tagasihoidlik. Looma poolt kogetavat ebamugavustunnet hinnatakse mitte suuremaks kui kerget ebamugavust vere võtmisel. Juba paigaldatud kiibi ümber moodustuvad sidekoekihid hoiavad seadet edaspidi õiges kohas paigal ning täiesti võimalik on, et omanik tunneb riisiterasarnast moodustist oma lemmiku naha all.  
Kiip ja tema paigaldusinstrument (vetsonline.com)
Paigaldatud kiip kassi kaelal (wikipedia.org)


Ohutus 
Omanikud olgu mureta. Mikrokiip ei ohusta ei looma ega tema omaniku tervist, kuna kiip ei kanna endas mingit laengut, ei väljuta kiirgust ning ei põhjusta kudede kahjustusi. Tuleb meeles pidada, et mikrokiip aktiviseerub ainult lugemisaparaadi toimel.

(thinkcats.com)

Kasutatud allikad:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar